News

Stream Lollapalooza 2016 For Free This Weekend on Redbull.TV [Live Video + Full Webcast Schedule]

Francesco Marano

by Francesco Marano

Published July 28, 2016

The 2016 Lollapalooza Music Festival kicks off its 25th anniversary today, Thursday, July 28 in Chicago, Illinois, running through Sunday, July 31.

If you can't be there in person, don't worry, we got you covered! Red Bull TV are partnering up to offer fans a free three channel live stream of the music taking place during the festival's weekend. You can watch live on Redbull.TV or the media player above.

This year's webcast schedule will feature a good mix of rock, electronic, hip hop, and soul. Some of the bigger names include J. Cole, Red Hot Chili Peppers, LCD Soundsystem, Jane's Addiction, Disclosure, and Major Lazer.

Some artists, like Lana Del Rey and Radiohead, will not be broadcasting their sets on the internet video stream. It's also worth noting that some of the biggest acts won't be streaming until late, especially for the East Coast audience, but those sets will be replayed later.

Below are the daily schedule's for each channel. All times are Eastern.

THURSDAY JULY 28

Channel 1
7:10 PM - Yeasayer
8:15 PM - Daughter
9:30 PM - Flosstradamus
10:45 PM - J. Cole
11:20 PM - Yeasayer (REPLAY)

FRIDAY JULY 29

Channel 1
12:25 AM - Daughter (REPLAY)
1:40 AM - Flosstradamus (REPLAY)
2:55 AM - J. Cole (REPLAY)
3:20 AM - Yeasayer (REPLAY)
4:25 AM - Daughter (REPLAY)
5:40 AM - Flosstradamus (REPLAY)
6:55 AM - J. Cole (REPLAY)
7:20 AM - Yeasayer (REPLAY)
8:25 AM - Daughter (REPLAY)
9:40 AM - Flosstradamus (REPLAY)
10:55 AM - J. Cole (REPLAY)
3:10 PM - Saint Motel
4:05 PM - Autolux
5:00 PM - FOALS
6:10 PM - Frightened Rabbit
7:15 PM - G-Eazy
8:25 PM - Future
9:30 PM - Major Lazer
11:25 PM - Saint Motel (REPLAY)

Channel 2
3:15 PM - The Struts
4:00 PM - Con Brio
4:45 PM - City and Colour
5:45 PM - Rüfüs du Sol
6:30 PM - Cherub
7:30 PM - The Arcs
8:30 PM - Wolf Alice
9:15 PM - A$AP Ferg
10:00 AM - Miike Snow

Channel 3
3:10 PM - Saba
3:50 PM - Kilara
4:30 PM - Audien
5:30 PM - Race Banyon
6:00 PM - Bro Safari
7:00 PM - Duke Dumont
8:00 PM - Day Wave
8:45 PM - GRiZ
9:45 PM - Martin Garrix
11:25 PM - Saba (REPLAY)

SATURDAY JULY 30

Channel 1
12:20 AM - Autolux (REPLAY)
1:15 AM - FOALS (REPLAY)
2:25 AM - Frightened Rabbit (REPLAY)
3:30 AM - G-Eazy (REPLAY)
4:40 AM - Future (REPLAY)
5:55 AM - Saint Motel (REPLAY)
6:50 AM - Autolux (REPLAY)
7:45 AM - FOALS (REPLAY)
8:55 AM - Frightened Rabbit (REPLAY)
10:00 AM - G-Eazy (REPLAY)
11:10 AM - Future (REPLAY)
3:10 PM - The Strumbellas
4:00 PM - Lolawolf
5:15 PM - Big Grams
6:15 PM - Joy Formidable
7:15 PM - Jane's Addiction
8:30 PM - Two Door Cinema Club
9:30 PM - Red Hot Chili Peppers
11:25 PM - The Strumbellas (REPLAY)

Channel 2
12:15 AM - Con Brio (REPLAY)
1:15 AM - City and Colour (REPLAY)
2:00 AM - Rüfüs du Sol (REPLAY)
2:45 AM - Cherub (REPLAY)
3:45 AM - The Arcs (REPLAY)
4:45 AM - Wolf Alice (REPLAY)
5:30 AM - A$AP Ferg (REPLAY)
6:15 AM - Miike Snow (REPLAY)
8:20 AM - Con Brio (REPLAY)
9:20 AM - City and Colour (REPLAY)
10:05 AM - Rüfüs du Sol (REPLAY)
10:50 AM - Cherub (REPLAY)
11:50 AM - The Arcs (REPLAY)
12:50 PM - Wolf Alice (REPLAY)
1:35 PM - A$AP Ferg (REPLAY)
3:15 PM - X Ambassadors
4:15 PM - Chairlift
4:45 PM - The Front Bottoms
5:45 PM - Waaves
6:30 PM - Leon Bridges
7:30 PM - Mutemath
8:30 PM - The Last Shadow Puppets
9:30 PM - Disclosure
11:30 PM - Chairlift (REPLAY)

Channel 3
12:05 AM - Kilara (REPLAY)
12:45 AM - Race Banyon (REPLAY)
1:15 AM - Bro Safari (REPLAY)
2:15 AM - Day Wave
3:00 AM - GRiZ
4:00 AM - Martin Garrix
5:40 AM - Saba (REPLAY)
6:20 AM - Kilara (REPLAY)
7:00 AM - Race Banyon (REPLAY)
7:30 AM - Bro Safari (REPLAY)
8:30 AM - Day Wave (REPLAY)
9:15 AM - GRiZ (REPLAY)
10:15 AM - Martin Garrix (REPLAY)
3:10 PM - Honeysuckle (REPLAY)
3:40 PM - Tor Miller
4:20 PM - Baio
5:00 PM - Houndmouth
5:45 PM - Marshmello
6:30 PM - Juaz
7:45 PM - Oliver Heldens
8:15 PM - Big Gigantic
9:45 PM - Hardwell
11:25 PM - Honeysuckle
11:55 PM - Tor Miller (REPLAY)

SUNDAY JULY 31

Channel 1
12:15 AM - Lolawolf (REPLAY)
1:15 AM - Joy Formidable (REPLAY)
2:15 AM - Jane's Addiction (REPLAY)
3:30 AM - Two Door Cinema Club (REPLAY)
4:30 AM - Red Hot Chili Peppers (REPLAY)
6:15 AM - The Strumbellas (REPLAY)
7:05 AM - Lolawolf (REPLAY)
8:05 AM - Joy Formidable (REPLAY)
9:05 AM - Jane's Addiction (REPLAY)
10:20 AM - Two Door Cinema Club (REPLAY)
11:20 AM - Red Hot Chili Peppers (REPLAY)
3:10 PM - Panama Wedding
4:05 PM - FIDLAR
6:00 PM - Local Natives
7:10 PM - M83
8:20 PM - Flume
9:30 PM - LCD Soundsystem
11:25 PM - Panama Wedding (REPLAY)

Channel 2
12:00 AM - The Front Bottoms (REPLAY)
1:00 AM - Waaves (REPLAY)
1:45 AM - Leon Bridges (REPLAY)
2:45 AM - Mutemath (REPLAY)
3:45 AM - The Last Shadow Puppets (REPLAY)
5:05 AM - Chairlift (REPLAY)
5:35 AM - The Front Bottoms (REPLAY)
6:35 AM - Waaves (REPLAY)
7:20 AM - Leon Bridges (REPLAY)
8:20 AM - Mutemath (REPLAY)
9:20 AM - The Last Shadow Puppets (REPLAY)
3:10 PM - Smino
3:40 PM - D.R.A.M.
4:20 PM - Muna
5:30 PM - Halsey
6:30 PM - Aurora
8:00 PM - St. Lucia
9:00 PM - Bloc Party
10:00 PM - ZHU
11:25 PM - Smino (REPLAY)
11:55 PM - D.R.A.M. (REPLAY)

Channel 3
12:35 AM - Baio (REPLAY)
1:15 AM - Houndmouth (REPLAY)
2:00 AM - Marshmello (REPLAY)
2:45 AM - Jauz (REPLAY)
4:00 AM - Oliver Heldens (REPLAY)
4:30 AM - Big Gigantic (REPLAY)
6:00 AM - Hardwell (REPLAY)
7:30 AM - Honeysuckle (REPLAY)
8:00 AM - Tor Miller (REPLAY)
8:40 AM - Baio (REPLAY)
9:20 AM - Houndmouth (REPLAY)
10:05 AM - Marshmello (REPLAY)
10:50 AM - Jauz (REPLAY)
12:05 PM - Oliver Heldens (REPLAY)
12:35 PM - Big Gigantic (REPLAY)
3:10 PM - Sir the Baptist
6:30 PM - Louis the Child
7:15 PM - Snails
7:45 PM - Yellow Claw
8:45 PM - Adventure Club
10:00 PM - ZHU
11:30 PM - Sir the Baptist

MONDAY AUGUST 1

Channel 1
12:20 AM - FIDLAR (REPLAY)
2:15 AM - Local Natives (REPLAY)
3:25 AM - M83 (REPLAY)
4:35 AM - Flume (REPLAY)
5:50 AM - Panama Wedding (REPLAY)
6:45 AM - FIDLAR (REPLAY)
8:40 AM - Local Natives (REPLAY)
9:50 AM - M83 (REPLAY)
11:00 AM - Flume (REPLAY)

Channel 2
12:35 AM - Muna (REPLAY)
1:45 AM - Aurora (REPLAY)
3:15 AM - St. Lucia (REPLAY)
4:15 AM - Bloc Party (REPLAY)
5:15 AM - ZHU (REPLAY)
6:30 AM - Smino (REPLAY)
7:00 AM - D.R.A.M. (REPLAY)
7:40 AM - Muna (REPLAY)
8:50 AM - Aurora (REPLAY)
10:20 AM - St. Lucia (REPLAY)
11:20 AM - Bloc Party (REPLAY)
12:20 PM - ZHU (REPLAY)

Channel 3
2:50 AM - Louis the Child (REPLAY)
3:35 AM - Snails (REPLAY)
4:05 AM - Yellow Claw (REPLAY)
5:05 AM - Adventure Club (REPLAY)
6:20 AM - ZHU (REPLAY)
7:40 AM - Sir the Baptist (REPLAY)
11:00 AM - Louis the Child (REPLAY)
11:45 AM - Snails (REPLAY)
12:15 PM - Yellow Claw (REPLAY)
1:15 PM - Adventure Club (REPLAY)

SiriusXM will also be airing music sets and interviews across a few of their channels. You can find more information about the festival by visiting the Lollapalooza official website.

0
91
Electronic Festivals Hip Hop Indie Pop Rock A$AP Ferg Adventure Club Big Gigantic Bloc Party Chairlift City and Colour D.R.A.M. Day Wave Disclosure FIDLAR Flosstradamus Flume Foals Frightened Rabbit Future G-Eazy GRiZ Halsey Hardwell Houndmouth J. Cole Jane's Addiction LCD Soundsystem Leon Bridges Local Natives Louis The Child M83 Major Lazer Marshmello Martin Garrix Miike Snow Mutemath Red Hot Chili Peppers Saba Saint Motel Smino The Arcs The Front Bottoms The Strumbellas The Struts Two Door Cinema Club Wolf Alice X Ambassadors Yellow Claw Chicago, IL Audien Aurora Autolux Baio Big Grams Bro Safari Cherub Con Brio Daughter Duke Dumont Honeysuckle Joy Formidable Juaz Kilara lolawolf MUNA Oliver Heldens Panama Wedding Race Banyon Rufus Du Sol SIR THE BAPTIST Snails St. Lucia the Last Shadow Puppets Tor Miller Waaves Yeasayer ZHU
сomments
Send Feedback

Hand-Picked Music for Your Taste

Follow artists, discover new music, and personalize your music experience.
JOIN US
Browse your files
Web Analytics